Izbori
Čeněk Pýcha, Josef Řídký, Václav Sixta, Ilana Hartikainen (Institute for the Study of Totalitarian Regimes)
45 min.
Pedagoški ciljevi:
- Studenti će uporediti i analizirati različite slike i oblike izbora u periodu državnog socijalizma.
- Studenti će saznati da se izbori mogu zloupotrijebiti kao sredstvo propagande.
- Studenti će moći da identificiraju i karakteriziraju prirodu izbora u socijalizmu.
Lekcija istražuje temu izbora u državnom socijalizmu na složen način. Nemogućnost izbora u političkoj sferi – u pogledu samih izbora ili zbog činjenice da je vodeća uloga Komunističke partije bila sadržana u Ustavu – ograničila je slobodu građana što je jedan od određujućih faktora prethodnog režima.
To je sasvim istinito nezavisno od toga kako ga mi uvjerljivo opisujemo: kao totalitaran, post-totalitaran, represivan, kao partijsku diktaturu itd. Posebno za studente koji se približavaju dobu u kojem stječu pravo na glasanje, može biti interesantno da se uporedi kako će oni glasati sa onim kako su glasali njihovi roditelji i babe/djede.
Uprkos vanjskim sličnostima kada je riječ od samom činu glasanja (zastave, državni simboli, glasačka mjesta u školama itd.), studenti bi, prije svega, trebalo da shvate činjenicu da izbori nisu esencijalno uopšte bili izbori jer je jedino bilo moguće glasati za kandidate sa liste jedinstvenog Nacionalnog fronta.
To je bilo, zapravo, ništa drugo već drugo ime za listu kandidata Komunističke partije. Istorijski, ime je nastalo tokom rata a da bi se odnosilo na zajedničku listu kandidata svih stranaka koje su na taj način pokazivale nacionalno jedinstvo.
Komunistička partija je također bila dio Nacionalnog fronta. Iz istorijskih razloga, stranka je ušla na izbore pod tim imenom; ljudi ne samo da su trebali glasati za komuniste nego i za najširu kandidatsku listu svih grupacija iz cijelog društva.
Centralni cilj lekcije je da se diskutira o tome koja je svrha ovakvih izbora. Čin glasanja je bio obavezan prikaz lojalnosti građana vladajućem režimu. Ključ ovog odgovora je prvenstveno u otkrivanju djelotvornog aspekta izbora.
Stoga smo lekciju zasnovali uglavnom na materijalima iz različitih perioda; oni ukazuju na socijalni podsticaj koji je bio povezan sa izborima (izborni plakati iz 1950-ih kojima se upućuje poruka za glasanje) ili na izbore kao društveni ritual (fotografski materijali i savremeni filmski snimci).
Analiziranje materijala vezanih za izbore trebalo bi da dovede do povećanja vještina medijske pismenosti studenata što bi im pomoglo da se pripreme za njihov ulazak u građanski život (tj. njihovo sopstveno učešće na izborima). Diskusija o iskrivljenoj prirodi izbora iz ere socijalista može također dovesti do jačanja osnovnih ideja o demokratskim principima vezanim za izbore.